![]() |
![]() |
Niniejsza publikacja jest efektem konferencji pt. „Gwary pogranicza pol-sko-ukraińsko-białoruskiego pomostem w dialogu międzykulturowym", która została zorganizowana w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 15 grudnia 2008 roku w Hajnówce. Założeniem konferencji było pokazanie obiektywnej sytuacji gwar między Bugiem a Narwią, związków gwary z osadnictwem, jej obecnej kondycji i potencjalnych zagrożeń. Była ona skie... Болей »
Władysław Zin, rodowity hajnowianin, urodzony w 1925 r., przez wszystkie lata był aktywnym uczestnikiem życia społecznego i kulturalnego naszego miasta. Piastował wiele stanowisk kierowniczych, ale pracował także jako instruktor i egzaminator nauki jazdy, był członkiem straży pożarnej, uczestniczył w budowie Soboru Św. Trójcy i jest autorem jej monografii. Jednak przede wszystkim to człowiek doskonale znający historię Hajnówki. Poprzez ... Болей »
Dzieło zmarłego W 1973 r. docenta Jana Perdenii jest gruntownym studium oświetlającym ważny etap w historii problemu kozackiego w dawnej Rzeczpospolitej - okres rządów hetmana Piotra Doroszenki (1665-1676). Wykorzystana przez autora baza źródłowa i literatura przedmiotu jest imponująca, podobnie jak znajomość epoki. Z pełnym poczuciem odpowiedzialności można stwierdzić, że praca wzbogaciła poważnie naszą wiedzę o stosunkach dawnej Rzecz... Болей »
Życie księdza doktora Grzegorza Sosny i matuszki Antoniny niewiele się różni od życia wielu innych duchownych i ich rodzin. Wyróżnia ich jednak ogromne zaangażowanie w badaniach nad dziejami Cerkwi w Polsce, głównie na Podlasiu. Ksiądz Sosna łączy obowiązki duszpasterskie z aktywnością naukową, publicystyczną i społeczną. Imiona o. Grzegorza i matuszki Antoniny wpisały się do historiografii polskiej i białoruskiej, w dzieje parafii, muz... Болей »
Podręcznik historii Białorusi Eugeniusza Mironowicza jest adresowany do licealistów, przede wszystkim Białorusinów. Oni bowiem powinni poznać swe historyczne korzenie. Licealistom Polakom może on ułatwić uwolnienie się spod władzy mitów, stereotypów i uprzedzeń, jakie narosły wobec Białorusinów - narodu Polakom bliskiego nie tylko w sensie geograficznym. Na żadnym bowiem pograniczu dzieje sąsiadujących narodów nie przeplatały się tak ci... Болей »
Kiedy piszę te słowa, cykl historii powszechnych Ossolineum liczy już niemal dwadzieścia tomów; można więc mówić o cechach wspólnych dla całości oraz specyficznych dla poszczególnych zarysów. Różnice wynikają z miejsca, jakie w świadomości Polaków zajmuje dane państwo, wszak inaczej traktujemy Etiopię, Chiny, Francję, chociaż nie zawsze znajdowało to odzwierciedlenie w objętości woluminów. Autor pisząc o przeszłości obcego państwa m... Болей »
Выданьне ў суаўтарстве беларускіх гісторыкаў з Польшчы Алега Латышонка і Яўгена Мірановіча дае магчымасьць даведацца пра гісторыю Беларусі для беларусаў у Польшчы ды проста жыхароў гэтай краіны. Аўтары прапаноўваюць гісторыю Беларускага народу ад моманту далучэньня Беларускіх земляў да Расейскай імпэрыі, да сучаснай гісторыі незалежнай Беларусі. Гісторыкі спрабуюць абапіраючыся на факты зьнішчыць тыя стэрыятыпы, што існуюць наконт Белар... Болей »
„Historia Białorusinów Podlasia” przedstawia dzieje odłamu narodu białoruskiego, poczynając od czasów, kiedy nie było jeszcze ani imienia Białorusini, ani nazwy Podlasie. Jednakże Białorusini to tylko uściślające określenie odwiecznych mieszkańców tych ziem, Rusinów. Również ziemie w przyszłości nazwane Podlasiem od wieków stanowiły pewną całość — jako ziemia brzeska, a potem ziemia brzesko-drohicka. Nazwa „Biała Ruś” pojawia się jako A... Болей »
Pocztówki (zwane też kartkami pocztowymi i widokówkami), czyli służące do korespondencji kartonowe kartki z motywem ikonograficznym wysyłane bez koperty, towarzyszą nam od prawie półtora wieku. Pierwsze z nich pojawiły się już u schyłku lat 60 XIX stulecia. Po pewnym okresie wahań i oporów ze strony władz pocztowych, które obawiały się naruszenia tajemnicy korespondencji, pomysł ten dość szybko się przyjął, a pocztówka stała się nieodłą... Болей »
Niniejsza praca powstała w ramach zespołowego projektu badawczego „Historia nazwisk polskich w XVI–XVIII wieku”, realizowanego w Instytucie Slawistyki PAN w Warszawie. Kierownikiem zespołu była profesor Zofia Kowalik-Kaleta. Opracowanie historii nazwisk z obszaru północno-wschodnich kresów Rzeczpospolitej przypadło w udziale autorce tej książki. Metoda opracowania uwzględnia założenia zastosowane w monografii Historia nazwisk polskich. ... Болей »