Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2010

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2010

Рэдактар: Gaweł Artur

Мастацкі рэдактар: Chańko Jacek

Выдавец: Muzeum Ronictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Памеры: 64 с., іл., 23 см

ISBN: 978-83-62374-04-5

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [3249]

W wiejskim krajobrazie województwa podlaskiego wciąż dominuje budownictwo drewniane, które należy do najcenniejszych wartości kulturowych naszego regionu. Niestety ostatnie dziesięciolecia przyniosły w tym zakresie istotne zmiany, w wyniku których drewno jest coraz rzadziej używanym surowcem budowlanym. Do wyjątkowych należy zaliczyć przypadki, kiedy nowo powstałe obiekty nawiązują swym wyglądem do miejscowych form architektury regionalnej. Stąd też każda forma ochrony drewnianych budynków o walorach zabytkowych odgrywa niezwykle istotną rolę w zachowaniu naszego regionalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Kluczową rolę w ochronie drewnianego budownictwa odgrywa kwestia zmian mentalności właścicieli tychże obiektów, bowiem wiedza o wartościach reprezentowanych przez dawną drewnianą architekturę kształtuje poczucie jej znaczenia w krajobrazie podlaskiej wsi, a tym samym najskuteczniej chroni ją przed zagładą. (Marszałek Województwa Podlaskiego, Jarosław Dworzański)

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2019

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w tym roku obchodzi swój jubileusz. Już po raz piętnasty Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Podlaskiego podejmują tę inicjatywę, by zachęcić mieszkańców oraz władze samorządowe do dbał... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2018

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Tegoroczny XIV Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim przypadł na niezwykle ważny rok: 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Dziedzictwo to coś, co nas łączy i pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy. To spuścizna, która wzmacnia naszą tożsamość, wzbogaca i pozwala być dumnym z dzieła naszych przodków. Piękna, drewnian... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2017

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Od 2005 roku między na terenie Województwa Podlaskiego odbywa się Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Organizatorami jedynego takiego konkursu w Polsce są Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Patronat nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków i portal Wrota Podlasia. W ostatnim roku, konkurs zosta... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2016

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Za nami już XII edycja Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Idea przyświecająca tej inicjatywie pozostaje cały czas aktualna. Ochrona budownictwa drewnianego, propagowanie wiedzy na temat piękna i wartości wiejskiego krajobrazu oraz przekonywanie władz gminnych i właścicieli obiektów do dbałości o ich stan, to kluczowe założenia tego ważnego przedsięwzięcia, którego podjęło... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2015

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

W bieżącym roku rozpoczęliśmy drugą dekadę realizacji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Ten już stosunkowo długi okres trwania Konkursu i nieustające nim zainteresowanie, świadczy o randze wartości jakie za sobą niesie architektura drewniana. Są to wartości mające szczególne znaczenie dla tożsamości kulturowej mieszkańców województwa podlaskiego, kultywowania poczucia pi... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2014

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Pierwsze miejsce w dziesiątej edycji "Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim" zajął budynek mieszkalny w miejscowości Kaniuki 39 położonej na terenie gminy Zabłudów. Dom ten został wybudowany w końcu XIX wieku, pierwotnie połączony był z częścią gospodarczą. Zamieszkały był do roku 1998. Obecny właściciel wykonał remont mający na celu poprawę stanu technicznego budynku, który ... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2013

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

W krajobrazie Podlasia bardzo ważną rolę odgrywa budownictwo drewniane. Stanowi ono specyficzny element wiejskiego i małomiasteczkowego pejzażu. Ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne jest naszym dziedzictwem, które wyróżnia nas na tle innych regionów. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci z terenów województwa zaczęty znikać drewniane budynki. Zasoby tradycyjnego budownictwa ludowego kurczą się z każdym rokiem. Drewno co... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2012

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Województwo Podlaskie w całej swojej różnorodności kulturowej charakteryzuje się dużą ilością dobrze zachowanych obiektów budownictwa drewnianego. To wyjątkowe zjawisko, w porównaniu z innymi regionami Polski, wynika z różnic etnicznych i kulturowych, a co za tym idzie i z różnorodności architektonicznej zachowanych budynków. Bowiem innego typu obiekty występują w gminie Puńsk, inne w gminie Zbójna, a jeszcze inne w gminach: Czyże, Nare... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2011

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków doczekał się już siódmej edycji. Jednak tegoroczna różni się od poprzednich. Zarząd Województwa Podlaskiego podjął bowiem decyzję, że począwszy od roku 2011 konkurs będzie... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2009

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

W krajobrazie kulturowym Podlasia niezwykle istotną rolę odgrywa drewniane budownictwo. Stanowi ono niejako naturalny element wiejskiego krajobrazu. Tradycyjna drewniana architektura wsi i miasteczek Podlasia ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne wyróżnia nasz region. Niestety, procesy cywilizacyjne nieuchronnie powodują powolny, acz stały zanik wiejskiego drewnianego budownictwa. Każdego roku znikają często już unikalne -... Болей »